BLOG

Czym tak w ogóle jest pompa ciepła i jakie wyróżniamy rodzaje?

10.05.2023 |

Pompa ciepła to urządzenie, które umożliwia pobieranie ciepła z jednego źródła i przekazywanie go do innego, na przykład z powietrza zewnętrznego do pomieszczenia. Jest to bardzo efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania, ponieważ wykorzystuje już istniejące źródło energii, zamiast produkować ją od nowa.

 

Istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła:

  1. Pompy ciepła powietrze-powietrze – Pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do pomieszczenia, zazwyczaj za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych lub jednostek wewnętrznych umieszczonych na ścianach. Są łatwe w instalacji i stosunkowo niedrogie. W Polsce jest to mało popularne rozwiązanie.
  2. Pompy ciepła powietrze-woda – To te urządzenia najczęściej widzicie na naszych realizacjach. Pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do wody, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody użytkowej. Jest to aktualnie najczęściej wybierane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Wraz z rozwojem technologii pompy te osiągają temperatury nawet do 80 stopni Celsjusza na zasilaniu.
  3. Pompy ciepła gruntowe – Pobierają ciepło z ziemi, korzystając z układu rur umieszczonych w ziemi lub wodzie gruntowej, i przekazują je do pomieszczenia lub do podgrzewania wody. Są one najbardziej efektywne ze wszystkich rodzajów pomp ciepła, ale również najdroższe i wymagające specjalistycznej instalacji w postaci odwiertów lub poziomych wymienników.

Każdy rodzaj pompy ciepła ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i warunków lokalowych. W każdym przypadku ważne jest, aby urządzenie było starannie zaprojektowane i zainstalowane przez wykwalifikowanego specjalistę, aby zapewnić jego optymalną wydajność i trwałość.

Ciekawostka !

Pompa ciepła tak naprawdę nie jest źródłem ciepła, ponieważ sama go w zasadzie nie wytwarza. Urządzenie tylko przenosi energię z punktu A do punktu B.

 

 

autor: inż. Jakub Turniak
więcej artykułów